Globális célok a fenntartható fejlődésért

A fenntartható fejlődéshez és ezáltal az egyének és a társadalmak jóllétének eléréséhez három központi és egymással összefüggő elem – a gazdasági növekedés, a társadalmi integráció és a környezetvédelem – összehangolására van szükség.

Szeptember 30. és november 04. között tizedik alkalommal rendezték meg világszerte a Világ Legnagyobb Tanórája programsorozatot, melyhez iskolánk az idén is csatlakozott. A
nemzetközi oktatóprojekten keresztül a gyermekek világszerte egy időben megismerhetik a fenntartható fejlődést szolgáló Globális Célokat, amelyek a társadalom kiemelt problémáira kívánnak megoldást nyújtani.

A Világ Legnagyobb Tanórájának kiemelt témája ebben az évben a rendszergondolkodás, az élelmiszeripar példáján keresztül bemutatva. A rendszergondolkodás mint kompetencia elengedhetetlen a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséhez, mert segít megérteni és kezelni a komplex globális problémákat.

Hány kilométert utazik a tízóraid? című téma kulcsfogalma az élelmiszerkilométer,
melynek megismerése során a tanulók megvizsgálják, hogy a különböző élelmiszerek honnan származnak, hány kilométert kell szállítani addig, amíg az asztalunkra kerülnek. Ezt a témát dolgoztuk fel az 5-8. osztályos tanulókkal érdekes feladatokon, tevékenységeken keresztül. Kerestük a választ a felmerülő kérdésekre, pl. Miért probléma, ha egy élelmiszernek túl nagy az élelmiszerkilométer értéke? Milyen környezeti hatása van ennek? Miért jó hazai élelmiszert vásárolni? Tanulóink aktívan bekapcsolódtak az órába, kreatívan oldották meg a feladatokat. A fenntarthatósági kérdések mellett átismételték a méretarány fogalmát és a térképen történő távolságmérést is, valamint megtekintették a „Minden tányér elmesél egy történetet” című kisfilmet.

Kajatinné Csikai Krisztina